Általános könyörgés

Mindenható örök irgalmas Isten, Jézus Krisztus Urunk Atyja, menny és föld Ura! Kérünk téged, pásztorold Szentlelkeddel anyaszentegyházadat elhívott szolgáival, pásztoraival és őrállóival együtt, hogy mindenható, örök igéddel megmaradjunk, a benned való hitben erősödjünk, és az emberek iránti szeretetben gyarapodjunk. Kételkedő és hitetlenkedő testvéreinknek pedig mutasd meg végtelen szeretetedet, hogy hozzád megtérjenek, és benned megtalálják lelkük békességét.
Hallgass meg minket, Úristen!
Vedd oltalmadba kegyelmesen a világi felsőséget és minden elöljárónkat, hogy országunkat isteni akaratod és jótetszésed szerint kormányozzák, hogy mindenben az igazság érvényesüljön, a gonoszság pedig visszaszoruljon, és mindnyájan csendben és jó békességben élhessünk.
Hallgass meg minket, Úristen!
Add meg nekünk azt is, hogy ellenségeinket és rosszakaróinkat is igazán szeressük, s azok irántunk megenyhüljenek, és velünk békében élni kívánjanak!
Hallgass meg minket, Úristen!
Mindazokat, akik szomorúságban, betegségben, halál harcában vagy más nyomorúságban vívódnak, és azokat is, akik az igazságért és szent nevedért háborúságot, fogságot vagy más üldöztetést szenvednek, vigasztald meg, Istenünk, Szentlelkeddel, hogy mindenben atyai akaratodat ismerjék fel és fogadják el.
Hallgass meg minket, Úristen!
És jóllehet, bűneinkkel igazságos haragodat és minden büntetést igazán megérdemeltünk, mégis kérünk téged, hű és irgalmas Atyánk, ne emlékezzél ifjúságunk vétkeire, sem a mi bűneinkre, hanem inkább emlékezzél meg végtelen jóságodról, kegyelmedről és irgalmadról, és kímélj meg minket minden súlyos testi és lelki csapástól. Óvj meg minket kegyelmesen a háborútól és a vérontástól, ragályos és veszélyes betegségektől, elemi csapásoktól és ínséges időktől. Óvj meg minden idegen és káros tanítástól, erőnket meghaladó lelki megpróbáltatástól és a hirtelen gonosz haláltól.
Hallgass meg minket, Úristen!
Áldd meg a keresztyén nevelést, minden becsületes munkát és kenyérkeresetet, minden tudományt és nemes művészetet, és engedd, hogy a föld megadja termését, és mindazt, ami a test táplálására kell.
Hallgass meg minket, Úristen!
Végül könyörgünk hozzád, örök Isten, a földön élő egész anyaszentegyházaddal és választottaid mennyei seregével együtt mindazért, amiért tetszésed szerint könyörögnünk kell. Hallgasd meg, Urunk, mennyei és földi híveid egybehangzó imádságát. Töltsd be hamar választottaid számát és szenvedéseik mértékét. Vess véget hamar e napoknak, midőn az Úrban elhunytakkal együtt sóvárogva várjuk Isten gyermekeinek boldog szabadságát és testünk megváltását. Ama napon pedig gyűjtsd egybe az egész világról minden gyermekedet a te orcád előtt.
Hallgass meg minket, Úristen!
Add meg nekünk mindezt kegyelmesen Jézus Krisztusnak, a te egyetlen Fiadnak, a mi szeretett Urunknak és Megváltónknak kínos szenvedéséért és haláláért, aki veled és a Szentlélekkel Istenként él és uralkodik örökké. Ámen.

Württemberg 1553 és Wilhelm Löhe 1852 nyomán